Īsumā
Mēs esam Rīgas Tehniskās universitātes Tautas deju ansamblis “Vektors” – viens no vadošajiem, pieredzes bagātākajiem tautas deju ansambļiem Latvijā, kas jau 60 gadu daudzina labāko no latviešu skatuviskās tautas dejas.
Vektors esmu es un daudz forši cilvēki, ar kuriem kopā varu darīt to, ko mīlu.
Kopš 2015.gada ansambļa mākslinieciskā vadītāja ir Dagmāra Bārbale – jauna, talantīga, enerģiska, radoša dejotāja, deju pasniedzēja un horeogrāfe. Kā viņas lielākais atbalsts un padomdevējs, plecu pie pleca strādā goda vadītājs, 55 gadus ilgais Vektora tēvs Uldis Šteins, kurš ar savu enerģiju, oriģinalitāti un diplomāta talantu licis kustēties “Vektora” pulksteņa rādītājiem tik ilgi. Ansamblī darbojas arī repetitore Diāna Rutks arī Rutkis.
Cauri gadu desmitiem “Vektors” ir saglabājis sev raksturīgo dejas manieri, kuru raksturo patīkama vienkāršība, dabiskums. Allaž liela nozīmē bijusi dejas stāsta un rakstura atklāsmei, cieņai pret horeogrāfiju un tās radītāju.
Vektora repertuārs, līdz ar laikiem, ir bijis mainīgs un raibs. Tajā vienmēr bijuši latviešu skatuviskās dejas zelta graudi – “Gatves deja”, “Pie Daugavas”, “Es mācēju danci vest”, “Meitu māte”, izdejojas tādas cittautu raksturdejas kā ungāru deja “Šobri”, moldāvu deju svīta “Hai la hora”, igauņu deja “Ohoho”, poļu deja “Krakovjaks” un citas.
Īpaši mīlētas, godātas un nozīmīgas horeogrāfijas “Vektoram” ir baleta horeogrāfa A. Lemberga vienīgā latviešu tautas deja “Līgo lazda, līgo liepa”, kura atrodama vien “Vektora” repertuārā, cēlā un atturīgā, par “Vektora” himnu dēvētā H. Sūnas radītā “Kurzeme”, vektorietes, ilgus gadus esošās repetitores Sandras Purmales deja “Jumalo”, Dagmāras Bārbales pirmā radītā horeogrāfija tieši “Vektoram”, XX Jaunrades konkursa 1.vietas godalgu ieguvusī deja “Salniņa” un jau 2023.gada XXVII Vispārējo latviešu Dziesmu un Deju svētku repertuārā iekļautā “Skaista mana tēvu zeme”.
Attīstoties un augot ansamblim, līdzi ir auguši un pilnveidojušies arī tā dalībnieki. Ar Vektoru savu dzīvi saistījuši vairāk kā 600 dejotāju no visas Latvijas. Šo gadu laikā izdejoti ap 2600 koncertu vairāk kā 140 Latvijas pilsētās un ciemos. Vektors devies 52 ārzemju braucienos uz 29 pasaules valstīm. Ar atdevi strādājot, dejotāji ir veidojuši savas personības, savu turpmāko ceļu dejā un – pats nozīmīgākais – ieguvuši draugus un domubiedrus, kā arī atraduši viens otru “Vektorā”! Viens otrā ieskatījušies un gredzenus mijuši 46 Vektora pāri. Ne par velti uz katra dejotāja mugurām kā atgādinājums lasāms moto – “Es miera dzīves nepazīstu kopš sapinos ar Vektoru”!