Īsumā

Mēs esam Rīgas Tehniskās universitātes Tautas deju ansamblis Vektors – viens no vadošajiem, pieredzes bagātākajiem tautas deju ansambļiem Latvijā, kas jau vairāk kā 65 gadu daudzina labāko no latviešu skatuviskās tautas dejas.

Vektors esmu es un daudz forši cilvēki, ar kuriem kopā varu darīt to, ko mīlu.

Kopš 2015.gada ansambļa mākslinieciskā vadītāja ir Dagmāra Bārbale – jauna, talantīga, enerģiska, radoša deju pasniedzēja un horeogrāfe. Kā viņas lielākais atbalsts un padomdevējs, plecu pie pleca vairākus gadus strādājis Vektora goda vadītājs, Vektora tēvs Uldis Šteins, kurš ar savu enerģiju, oriģinalitāti un diplomāta talantu licis kustēties Vektora pulksteņa rādītājiem tik ilgi. Uldis Vektorā kā vadītājs nostrādājis 55 sava mūža gadus, taču arī pēc aktīvas vadīšanas palicis Vektoram tuvu, tuvu klāt, nekad neliedzot padomu, stāstu vai iedvesmu. 2023.gadā, īsi pirms Dziesmusvētkiem, Uldis devies mūžibā, lai Svētkus noskatītos no visaugstākās tribīnes. 

Ansamblī darbojas arī repetitore Diāna Rutks arī Rutkis un koncertmeistare Māra Leja. 

Cauri gadu desmitiem Vektors ir saglabājis sev raksturīgo dejas manieri, kuru raksturo patīkama vienkāršība, dabiskums. Allaž liela nozīmē bijusi dejas stāsta un rakstura atklāsmei, cieņai pret horeogrāfiju un tās radītāju.

Vektora repertuārs, līdz ar laikiem, ir bijis mainīgs un raibs. Tajā vienmēr bijuši latviešu skatuviskās dejas zelta graudi – Gatves deja”, “Pie Daugavas”, “Es mācēju danci vest”, “Meitu māte”, izdejojas tādas cittautu raksturdejas kā ungāru deja “Šobri”, moldāvu deju svīta “Hai la hora”, igauņu deja “Ohoho”, poļu deja “Krakovjaks” un citas.

Īpaši mīlētas, godātas un nozīmīgas horeogrāfijas Vektoram ir baleta horeogrāfa A. Lemberga vienīgā latviešu tautas deja “Līgo lazda, līgo liepa”, kura atrodama vien Vektora repertuārā, cēlā un atturīgā, par Vektora himnu dēvētā H. Sūnas radītā “Kurzeme”, vektorietes, ilgus gadus esošās repetitores Sandras Purmales deja “Jumalo”, Dagmāras Bārbales pirmā radītā horeogrāfija tieši Vektoram, XX Jaunrades konkursa 1.vietas godalgu ieguvusī deja “Salniņa” un jau 2023.gada XXVII Vispārējo latviešu Dziesmu un Deju svētku repertuārā iekļautā “Skaista mana tēvu zeme”.

Attīstoties un augot ansamblim, līdzi ir auguši un pilnveidojušies arī tā dalībnieki. Ar Vektoru savu dzīvi saistījuši vairāk kā 600 dejotāju no visas Latvijas. Šo gadu laikā izdejoti ap 2700 koncertu vairāk kā 140 Latvijas pilsētās un ciemos. Vektors devies 52 ārzemju braucienos uz 29 pasaules valstīm. Ar atdevi strādājot, dejotāji ir veidojuši savas personības, savu turpmāko ceļu dejā un – pats nozīmīgākais – ieguvuši draugus un domubiedrus, kā arī atraduši viens otru Vektorā! Viens otrā ieskatījušies un gredzenus mijuši 46 Vektora pāri un šajās skaistajās savienībās dzimis krietns pulks nākmās vektoriešu paaudzes jeb, kā mums mīļi tīk dēvēt – Vektora nogrieznīši. Ne velti uz katra dejotāja mugurām kā atgādinājums lasāms moto – “Es miera dzīves nepazīstu kopš sapinos ar Vektoru”!

Vairāk

Nāc uz Vektoru!

Gribi pievienoties miera dzīves nezinātājiem? Atbildes uz jautājumiem meklē šeit